پیش شرط عبور از بن بست؛ دیالوگ جریان‌های سیاسی همسو

دو سال است که از بازگشت طالبان به قدرت می‌گذرد و بخش‌های کلیدی موافقت نامه دوحه مبنی مذاکره بین الافغانی در راستای ایجاد حکومت فراگیر به فراموشی سپرده شده است. اقوام، گروه‌ها و مجموعه‌های سیاسی برخاسته از متن مردم در نتیجه یک توطئه به حاشیه رانده شده و فضای سرکوب و اختناق بر کشور حاکم است. ملت افغانستان در اوج بحران اقتصادی با قحطی و گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کند، بیش از پنجاه درصد جوانان از حق تحصیل و کار محروم شده‌اند و افغانستان در انزوای بی پیشینه بین المللی قرار دارد. به تعبیر دیگر کشور در انسداد مطلق و بن بست کامل رسیده است. 

در چنین شرایطی رسالت ملی و میهنی نخبگان، احزاب و جریان‌های سیاسی باورمند به مردم سالاری، مشارکت همگانی و عدالت سیاسی و اجتماعی است که برای شکستن این بن بست و نجات ملت از چنگ گروه بدوی طالب، اقدام نمایند. نخستین گام در این راستا راه‌اندازی سلسله‌ گفت‌وگوهای منظم، معطوف به هدف و معنی‌دار است. از این رو حزب شهروندان افغانستان به نمایندگی از نسل جدید و قاطبه ملت شریف افغانستان وظیفه خود می‌داند که منادی و پیش‌گام راه‌اندازی سلسله دیالوگ‌های ملی بین جریان‌های همسو باشد. 

هدف از شروع روند گفت‌وگوها یافتن راه‌ حل‌های عملیاتی در سطوح ملی و بین المللی برای حل بحران سیاسی افغانستان است. بحران فعلی از یک طرف مردم نجیب و عزتمند ما را دچار یأس و ناامیدی کرده است و از طرف دیگر زنگ خطر را برای همسایگان و کشورهای دور و نزدیک نیز به صدا درآورده است. صدای مهیب جلیقه ترور و انفجار، در ورای مرزهای افغانستان به گوش می‌رسد و منطقه و جهان برای پیش‌گیری از بروز حوادث وحشتناک‌تر به دلیل امکان دستیابی تروریسم به تسلیحات کشتار جمعی، نیازمند دارند تعامل و همکاری با جریان‌ها و مجموعه‌های ضد تروریسم و رادیکالیسم دینی هستند. همچنین مردم افغانستان نیرو و قدرت اصلی هستند که بدون خواست و اراده آن‌ها گروه و جریان و یا قدرتی را توان دوام‌آوری نبوده و نیست. شواهد عینی از نقطه نقطه افغانستان حاکی از آن است که مردم از وضعیت موجود به ستو آمده و از رفتن کشور به سمت تاریکی مطلق به شدت نگران اند.  

بنابراین این ایجاب می‌کند که جریان‌ها، مجموعه‌ها، نخبگان و رهبران سیاسی که ظرفیت تعامل با جهان و نمایندگی از مردم را دارند، برای برخورداری از حمایت داخلی و خارجی در گام نخست هماهنگی و انسجام درونی لازم را پیدا کرده و در گام بعدی با اجندا و طرح عملیاتی مشخص و کارشناسی شده وارد فعالیت برای شکستن بن بست و نجات کشور شوند. 

درباره ی jamal

مطلب پیشنهادی

ضرورت تداوم مشروعیت زدایی

ضرورت تداوم مشروعیت زدایی از گروه طالبان

در حالی که سلطه غاصبانه گروه تروریستی طالبان، موجب توسعه فقر، محرومیت زنان از حقوق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *