دیدار رضا جعفری مسئول کمیته سیاسی حزب شهروندان افغانستان با آقای ژولین بایو


دیدار رضا جعفری مسئول کمیته سیاسی حزب شهروندان افغانستان با آقای ژولین بایو، وکیل پارلمان، وعضو کمسیون دفاعی پارلمان فرانسه.

مبتنی بر همکاری‌های پیشین احزاب فرانسه با جریان‌های مقاومت علیه طالبان و در نظرداشت تغییر رویکرد‌های سیاسی منطقه‌ای و غربی در قبال افغانستان؛ درک متقابل نسبت به نیازمندی‌ها مذاکرات ملی و بین‌المللی، به وجود آمده است. در این راستا روز جمعه، چهاردهم آپریل دیداری دو جانبه میان رضا جعفری مسئول کمیته سیاسی حزب شهروندان افغانستان و آقای ژولین بایو، وکیل پارلمان، عضو کمیسیون دفاعی فرانسه و رئیس پیشین حزب سبز در فرانسه، صورت گرفت.
در این دیدار، ابتدا آقای رضا جعفری به شرح رخداداد‌های اخیر در کشور و وضعیت نامطلوب مردم افغانستان پرداخت. ایشان در ادامه آجندای کمیته سیاسی حزب شهروندان افغانستان را ارایه نموده و به نیازمندی‌ها ملی و بین‌المللی نسبت گسترش همکاری ها در این زمینه توضیح داد.

مهم ترین موضوعاتی که از سوی آقای جعفری ارائه گردید، چنین است:

 • ناخرسندی مردم افغانستان از عدم همکاری دولت‌های غربی در رابطه با حل مسئله افغانستان و عدم حمایت از جریان‌های مقاومت علیه طالبان و حمایت غیر مستقیم از گروه طالبان؛
 • نکوهش از روند رسمیت‌ یابی تدریجی طالبان از سوی کشور‌های منطقه؛
 • گزارش از انحلال مذاکرات صلح بین‌الافغانی از سوی طالبان و تداوم جنایات جنگی و نقض حقوق‌بشر از سوی این گروه؛
 • گزارش از عدم دسترسی مردم افغانستان به کمک‌های و توضیح نیازمندی‌های ضروری صحی به‌خصوص برای کودکان در افغانستان؛
  گزارش از وضعیت رقت بار زنان در تحت حاکمیت گروه طالبان که با حذف کامل زنان از اجتماع، سلب اشتغال و منع تحصیل زنان از سوی طالبان، مواجه هستند.
  آقای جعفری در ادامه به ضرورت برقراری مذاکرات صلح پرداخت و نقش کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا را در زمینه سازی برای مذاکرات صلح مهم ارزیابی نمود. ایشان خواستار حمایت از جریان‌های آلترناتیوِ سیاسی گردید؛ جریان های تازه تاسیس متشکل از نسل نوین افغانستان که در تبعید به سر می‌برند و در قبال حل بحران افغانستان احساس مسئولیت می نمایند.
  آقای ژولین بایو ضمن استقبال از گزارش و پیشنهاد های اقای جعفری، خاطر نشان نمود که برای تشکیل یک تیم پارلمانی تلاش می نماید. هدف از تشکیل این تیم، بررسی نیازمندی‌ها و همکاری با جریان‌های سیاسی در رابطه به افغانستان عنوان گردید. وی با تاکید بر استمرار تحریم علیه طالبان، افزایش فشار‌های بین‌المللی و ابراز نگرانی از جهانی شدن تروریسم، خواستار همکاری دوجانبه در بخش‌های امنیتی و دفاعی گردید.
  در این دیدار قرار بر این شد که از طرف آقای جعفری قطع‌نامه‌ای با عنوان « جهانی شدن تروریسم » در صورت استمرار حکومت طالبان تحت نام حکومت “امارت اسلامی در افغانستان” جهت بررسی به نماینده‌ی پارلمان آقای ژولین بایو سپرده شود. مقرر گردید این قطع‌نامه به کمیسیون دفاع پارلمان فرانسه فرستاده شود تا مورد بررسی این نهاد پارلمانی قرار گرفته و اقدامات لازم انجام بگیرد.

درباره ی ayobj954@gmail.com

مطلب پیشنهادی

مصاحبه جنرال امینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *