تنش آبی ایران با طالبان و نگرانی از اعمال فشار بر مهاجرین ساکن ایران

اخیرا تنش لفظی بین مقامات ایران و طالبان بر سر مسئله آب افزایش یافته است. ایران به استناد موافقت‌نامه ۱۳۵۱ خواهان سرازیر شدن آب رودخانه هیرمند به ولایت سیستان و بلوچستان است. اما طالبان با این استدلال که خشک‌سالی سال‌های اخیر موجب کاهش ذخیره آبی گردیده و آب کافی وجود ندارد و افغانستان نیز با همین مشکل مواجه است، از پذیرش خواست ایران سرباز زده اند. ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در روزهای اخیر به طالبان هشدار داده است که حق آبه ایران را بدهند و سخنان وی را جدی بگیرند. طالبان در واکنش به این اظهارات  دوباره بحث کاهش ذخایر آبی را مطرح کرده و از مقامات ایرانی خواسته‌اند که توقع‌شان را با ادبیات مناسب مطرح کنند.

پیش از این برخی نمایندگان و مقامات ایرانی با توجه به امتناع طالبان از اعطای آب به ایران، به حضور مهاجرین افغانستانی در ایران اشاره کرده و استدلال کرده بودند که افغانستانی‌های ساکن ایران بیش از حق‌آبه تعریف شده در توافقنامه ۱۳۵۱ آب مصرف می‌کنند.

حال این نگرانی وجود دارد که ایران به خاطر تنش با طالبان دست به اقداماتی علیه مهاجرین افغانستانی ساکن ایران بزنند. معمولا در موارد مشابه اعمال فشار ایران بر مهاجرین افغانستانی ساکن ایران به اشکال مختلف از جمله دیپورت گسترده و توام با خشونت، تحریک افکار عمومی علیه مهاجرین و اعمال محدودیت‌های قانونی بر مهاجرین تبلور یافته است. این در حالی است که بخش عمده مهاجرین جدیدالورود به ایران بخاطر ترس از تهدیدهای طالبان به ایران، پاکستان و دیگر نقاط دنیا پناه آورده اند.

 از این جهت هر نوع اعمال فشار بر این دسته از اتباع افغانستان مخالف قواعد و عرف بین المللی است و در تقابل با دستورها و توصیه‌های دینی و اسلامی قرار دارد. از طرف دیگر اغلب مهاجرین افغانستانی ساکن مردم هم‌زبان‌ و هم‌فرهنگ ایران هستند و نسل‌های دوم و سوم شان متولد ایران و بزرگ شده ایران هستند. اغلب این مردم کارگران ساده و تعدادی نیز نیروهای فنی و مسلکی هستند که با حداقل دستمزد در توسعه اقتصادی ایران و مهار تورم نقش اساسی بازی کرده و می‌کنند. بنابراین انتظار می‌رود که از مهاجرین افغانستانی ساکن ایران  که خود قربانی خشونت‌ورزی و ظلم طالبان هستند به عنوان کارت بازی در این تنش استفاده نشود و مقامات جمهوری اسلامی ایران با توجه به روابط دیرینه و عمیق دو ملت، قواعد و عرف بین المللی و نقش مثبتی که مهاجرین ساکن ایران در اقتصاد و مهار تورم بازی کرده و می‌کنند، از طرق دیگر موضوع خود با اداره طالبان را حل و فصل کنند.

درباره ی حزب شهروندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *