انتظارات شهروندان افغانستان از نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد

هفتاد و هشتمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به‌عنوان بزرگترین گردهمایی سیاسی جهان در سطح بلند در حالی برگزار می‌شود که افغانستان برای سه سال پیاپی فاقد دولت مشروع است و مردم افغانستان توسط یک گروه بدوی و تروریست به گروگان گرفته شده است. سه سال می‌شود که صندلی سران افغانستان در این اجلاس خالی است و نمایندگی دولت پیشین در سازمان ملل نیز در دو سال گذشته سخنرانی نداشته است و امسال نیز معلوم نیست که این مجال را داشته باشد یا خیر؟ با این وجود مردم افغانستان از این نشست مهم که در آن به مسایل مهم جهانی و چالش‌های فراروی صلح و امنیت، حقوق بشر، محیط زیست و جزء آن پرداخته می‌شود چه انتظاراتی می‌توانند داشته باشند.؟

انتظارات شهروندان افغانستان از این نشست بزرگ را که توسط یگانه سازمان جهانی مدافع صلح و امنیت بین المللی و پاسدار ارزش‌های انسانی و حقوق بشری برگزار می‌شود و اغلب سران کشورها ویا دیگر مقامات عالی رتبه در آن حضور دارند، می‌توان در دو سطح تلخیص کرد:

الف) سطح سخنرانی‌های عمومی

 از رهبران قدرت‌های بزرگ و نمایندگی کشورهای ذیدخل در مسایل افغانستان که ناظر وضعیت جاری در کشور ما هستند و خود را متعهد با ارزش‌های انسانی و حقوق بشری می‌دانند، انتظار می‌رود، نقض گسترده حقوق بشر مخصوصا حقوق زنان، انحصار قدرت، بحران اقتصادی، عقب‌گرد فرهنگی، تعطیلی فعالیت احزاب و رسانه‌های مستقل و افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان را با افکار عمومی جهانیان و نمایندگی‌های حاضر در این اجلاس شریک کنند. در حالی که صدای مردم افغانستان حتی از آدرس نمایندگی دولت پیشین به دلیل اعمال فشار حامیان طالبان انعکاس نیافته است، وظیفه اخلاقی و انسانی رهبران و نمایندگان آزادی‌خواه و مدعیان حقوق بشر است که به وضعیت جاری در افغانستان توجه کنند. افغانستان تنها کشوری در جهان است که زنان در آن از حق تحصیل، کار و حضور اجتماعی محروم شده‌اند. افغانستان دومین کشور جهان است که فاقد دولت مشروع در سطح ملی و بین المللی است و افغانستان تنها کشوری در جهان است که پناه‌گاه و مأمن بیش از بیست گروه تروریستی گردیده است.

ب) سطح مذاکرات دوجانبه و نشست‌های چند جانبه

همچنین انتظار می‌رود که در نشست‌های دوجانبه و چند جانبه رهبران در حاشیه نشست‌های رسمی مجمع عمومی سازمان ملل، به نگرانی‌های واقع‌بینانه گسترش تروریسم در افغانستان، نقض فاحش حقوق بشر، انزوای مردم افغانستان و عقبگرد کشور به قرون وسطی پرداخته شده، تصامیم لازم در راستای منافع مردم افغانستان، امنیت و ثبات منطقه‌ای و جلوگیری از تهدید صلح و امنیت بین المللی از خاک افغانستان، اتخاذ گردیده راهکارهای عملیاتی برای اعمال فشار بر طالبان در جهت پذیرش خواست مردم افغانستان و جامعه جهانی، جستجو شود. این سطح از رایزنی‌های که جنبه اجرایی و عملیاتی بیشتری دارد، فرصتی است برای همسایگان افغانستان و کشورهای ذی نفع در افغانستان که گسترش فعالیت و افزایش قدرت داعش و دیگر گروه‌های تروریستی را می‌کنند تا راهکارهای مبارزه با داعش و کاهش تهدید‌های تروریستی از خاک افغانستان را در همسویی با مردم و نمایندگان واقعی مردم افغانستان جستجو کنند. 

درباره ی jamal

مطلب پیشنهادی

دهه پیش رو برای افغانستان سرنوشت ساز خواهد بود

دهه پیش رو برای افغانستان سرنوشت ساز خواهد بود

ساختار توزیع قدرت در نظام بین‌المللی دچار دگردیسی شده است. از هم اکنون یک دو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *